Hyvä asiakkaamme,
Afrikkalaisen sikaruton (ASF) torjumiseksi Suomessa on otettu käyttöön viranomaisten määräämiä rajoituksia koskien ASF-rajoitusalueelta korjattua satoa ja sen käyttöä.
Linkki Ruokaviraston tiedotteeseen: Afrikkalaisesta sikarutosta on tehty löydös Kaakkois-Suomessa – Ruokavirasto
Suomen Viljavan varastoilla eri alueiden viljojen jaottelu ilman ristikontaminaation riskiä on haastavaa. Tämän vuoksi Suomen Viljava ei toistaiseksi ota vastaan viljaa sellaisilta alueilta, jotka Ruokavirasto on määritellyt ASF-rajoitusalueiksi tai joihin kohdistuu viranomaisrajoituksia viljan siirtojen osalta.
Pyydämme kaikkia asiakkaitamme varmistamaan ennen toimitusta, että viljaerä ei ole peräisin alueelta, jota koskevat ASF:n vuoksi annetut rajoitukset. Viljava soveltaa samoja viranomaisohjeita kuin muutkin vilja-alan toimijat ja asiakkaamme. Ajantasaiset tiedot voimassa olevista rajoitusalueista ja niihin liittyvistä määräyksistä löytyvät Ruokaviraston verkkosivuilta. Mahdollisissa kysymyksissä pyydämme ottamaan yhteyttä omaan Viljavan yhteyshenkilöönne tai vastaanottavaan toimipaikkaan ennen kuljetuksen järjestämistä.
Kiitämme yhteistyöstä ja vastuullisesta toiminnasta eläintautien leviämisen ehkäisemisessä.
Ystävällisin terveisin,
Suomen Viljava Oy
